בדיקות בהריון


שבועות 1-6

בדיקת דם לגילוי הריון – נעשית בשבוע הרביעי או החמישי להריון. בודקת את רמת הבטא בדם וקובעת את גיל ההריון ואיכותו.

אולטרסאונד טרום ראשוני (לא חובה) – נעשית בשבוע 4-6 ומטרתה לאשר שההריון מתפתח בתוך הרחם ולא מחוצה לו. ניתן לדחות בכשבועיים שלושה ולשלב עם בדיקת דופק עוברי.

בדיקות סקר גנטיות – במידה ולא נעשו לפני ההריון ניתן לעשות בשלב זה.

שבועות 7-9

אולטרסאונד ראשוני – תפקידה לבדוק דופק עוברי ולוודא שההריון מתפתח בתוך הרחם ולא מחוצה לו.

בדיקות דם ושתן כלליות – ספירת דם, סור, תרבית שתן (דלקת בדרכי השתן עלולה לגרום להפלה), נוגדני אדמת, עגבת, HIV, סוג דם, אם לאמא סוג דם שלילי (-) בודקים את רמת נוגדני ה-RH (RH הוא חלבון שנמצא על הכדוריות האדומות במידה והוא איננו מתווסף סימן המינוס לסוג הדם) – נשים שלהן סוג דם שלילי עלול גופן לדחות את ההריון (בעיקר בהריונות חוזרים) ולכן יקבלו טיפול אנטי D במהלך ההריון ומיד לאחר הלידה.

שבועות 10-13

שקיפות עורפית – בדיקת אולטרסאונד המודדת את עוביו של העור בעורף העובר, גשר האף ואורך עצם הירך. תוצאות המדדים יכולות להצביע על סיכון האם לשאת עובר הלוקה בתסמונת דאון.

תבחין שליש ראשון – בדיקת דם הנעשית במקביל לשקיפות עורפית ותפקידה להעריך את סיכון האם לשאת עובר הלוקה בתסמונת דאון. שילוב תוצאות שתי הבדיקות נותן תוצאות בדיוק של 85%

סיסי שלייה – תעשה רק במידה ובבדיקות הסקר גנטיות נתגלה גן פגום העלול לעבור לעובר. בדיקה פולשנית עם רמת סיכון גבוהה.

שבועות 14-16 סקירת מערכות מוקדמת – בדיקת אולטרסאונד שתפקידה לבדוק את ההתפתחות התקינה של אבריו הפנימיים והחיצוניים של העובר. ניתן לגלות בשלב זה את מינו. שבועות 16-20 תבחין משולש/חלבון עוברי – בדיקת דם הבודקת את המצאותם של שלושה סוגי חלבונים ומשפרת את הסיכויים להעריך האם העובר לוקה בתסמונת דאון או מומים במערכת העצבים המרכזית. בדיקת מי שפיר – מומלצת לנשים מעל גיל 35 ולנשים הנמצאות בסיכון מוגבר לנשיאת עובר עם תסמונת דאון. בדיקה פולשנית, נושאת עימה סיכון להפלה ולכן מומלץ להיות במנוחה מוחלטת ב-72 השעות הראשונות לאחריה. ספירת דם – בדיקת דם הנותנת הערכה כללית של מצבך הגופני. שבועות 20-22 תבחין משולב – שקלול כל תוצאות הבדיקות (שקיפות עורפית, תבחין ראשון ותבחין משולב) יתן דיוק של 95% בתוצאות סיכוי העובר ללקות בתסמונת דאון. בנוסף יבדקו תוצאות ספירת הדם ורמת הברזל בדם – ברזל אחראי על התפתחות האינטלגנציה של העובר וההתפתחות העצבית של המוח ובגופך אחראי הברזל על רמת ההמוגולובין (חלבון הנמצא בכדוריות האדומות ומשמש כנשא חמצן לאברי הגוף השונים). שבועות 22-25 סקירת מערכות מורחבת – אולטרסאונד הבודק את ההתפתחות של אברי העובר החיצוניים והפנימיים. שבוע 24-28 העמסת סוכר (50 גר') – בדיקה שנועדה לשלול סכרת הריון. כתוצאה מהעליה בנפח הדם במהלך ההריון לעיתים הגוף לא מצליח לייצר מספיק אינסולין על מנת להתמודד עם רמות הסוכר בדם. ספירת דם – בדיקת דם להערכה כללית של מצבך הגופני רמת נוגדני RHH - בדיקת דם לבעלות סוג דם שלילי על מנת לוודא שהגוף לא מפתח נוגדנים ל'הגנה' מפני ההריון.

שבועות 28-30 ביקורת רופא – קבלת תוצאות בדיקת הסוכר והחלטה האם לעשות בדיקה חוזרת (העמסת סוכר 100 גר') ומתן חיסון אנטי D לבעלות RH שלילי שבועות 30-33 הערכת משקל – בדיקת אולטרסאונד להערכת משקל והתפתחות התינוק. ביקורת רופא שבועות 34-36 הערכת משקל – בדיקת אולטרסאונד להערכת משקל והתפתחות התינוק. שבועות 37-40 ביקורת רופא – בדיקת לחץ דם וחלבון בשתן על מנת לשלול רעלת הריון, מוניטור או אולטרסאונד בהתאם למצב ההריון. שבועות 41-42 הפנייה למעקב הריון עודף בבית החולים ובמקרה הצורך השראת לידה.