בדיקות בהריון

 

שבועות 1-6

בדיקת דם לגילוי הריון – נעשית בשבוע הרביעי או החמישי להריון. בודקת את רמת הבטא בדם וקובעת את גיל ההריון ואיכותו.

אולטרסאונד טרום ראשוני (לא חובה) – נעשית בשבוע 4-6 ומטרתה לאשר שההריון מתפתח בתוך הרחם ולא מחוצה לו. ניתן לדחות בכשבועיים שלושה ולשלב עם בדיקת דופק עוברי.

בדיקות סקר גנטיות – במידה ולא נעשו לפני ההריון ניתן לעשות בשלב זה.

שבועות 7-9

אולטרסאונד ראשוני – תפקידה לבדוק דופק עוברי ולוודא שההריון מתפתח בתוך הרחם ולא מחוצה לו.

בדיקות דם ושתן כלליות – ספירת דם, סור, תרבית שתן (דלקת בדרכי השתן עלולה לגרום להפלה), נוגדני אדמת, עגבת, HIV, סוג דם, אם לאמא סוג דם שלילי (-) בודקים את רמת נוגדני ה-RH (RH הוא חלבון שנמצא על הכדוריות האדומות במידה והוא איננו מתווסף סימן המינוס לסוג הדם) – נשים שלהן סוג דם שלילי עלול גופן לדחות את ההריון (בעיקר בהריונות חוזרים) ולכן יקבלו טיפול אנטי D במהלך ההריון ומיד לאחר הלידה.

שבועות 10-13

שקיפות עורפית – בדיקת אולטרסאונד המודדת את עוביו של העור בעורף העובר, גשר האף ואורך עצם הירך. תוצאות המדדים יכולות להצביע על סיכון האם לשאת עובר הלוקה בתסמונת דאון.

תבחין שליש ראשון – בדיקת דם הנעשית במקביל לשקיפות עורפית ותפקידה להעריך את סיכון האם לשאת עובר הלוקה בתסמונת דאון. שילוב תוצאות שתי הבדיקות נותן תוצאות בדיוק של 85%

סיסי שלייה – תעשה רק במידה ובבדיקות הסקר גנטיות נתגלה גן פגום העלול לעבור לעובר. בדיקה פולשנית עם רמת סיכון גבוהה.

שבועות 14-16
סקירת מערכות מוקדמת – בדיקת אולטרסאונד שתפקידה לבדוק את ההתפתחות התקינה של אבריו הפנימיים והחיצוניים של העובר. ניתן לגלות בשלב זה את מינו.
שבועות 16-20
תבחין משולש/חלבון עוברי – בדיקת דם הבודקת את המצאותם של שלושה סוגי חלבונים ומשפרת את הסיכויים להעריך האם העובר לוקה בתסמונת דאון או מומים במערכת העצבים המרכזית.
בדיקת מי שפיר – מומלצת לנשים מעל גיל 35 ולנשים הנמצאות בסיכון מוגבר לנשיאת עובר עם תסמונת דאון. בדיקה פולשנית, נושאת עימה סיכון להפלה ולכן מומלץ להיות במנוחה מוחלטת ב-72 השעות הראשונות לאחריה.
ספירת דם – בדיקת דם הנותנת הערכה כללית של מצבך הגופני.
שבועות 20-22
תבחין משולב – שקלול כל תוצאות הבדיקות (שקיפות עורפית, תבחין ראשון ותבחין משולב) יתן דיוק של 95% בתוצאות סיכוי העובר ללקות בתסמונת דאון. בנוסף יבדקו תוצאות ספירת הדם ורמת הברזל בדם – ברזל אחראי על התפתחות האינטלגנציה של העובר וההתפתחות העצבית של המוח ובגופך אחראי הברזל על רמת ההמוגולובין (חלבון הנמצא בכדוריות האדומות ומשמש כנשא חמצן לאברי הגוף השונים).
שבועות 22-25
סקירת מערכות מורחבת – אולטרסאונד הבודק את ההתפתחות של אברי העובר החיצוניים והפנימיים.
שבוע 24-28
העמסת סוכר (50 גר') – בדיקה שנועדה לשלול סכרת הריון. כתוצאה מהעליה בנפח הדם במהלך ההריון לעיתים הגוף לא מצליח לייצר מספיק אינסולין על מנת להתמודד עם רמות הסוכר בדם.
ספירת דם – בדיקת דם להערכה כללית של מצבך הגופני
רמת נוגדני RHH - בדיקת דם לבעלות סוג דם שלילי על מנת לוודא שהגוף לא מפתח נוגדנים ל'הגנה' מפני ההריון.

שבועות 28-30
ביקורת רופא – קבלת תוצאות בדיקת הסוכר והחלטה האם לעשות בדיקה חוזרת (העמסת סוכר 100 גר') ומתן חיסון אנטי D לבעלות RH שלילי
שבועות 30-33
הערכת משקל – בדיקת אולטרסאונד להערכת משקל והתפתחות התינוק.
ביקורת רופא
שבועות 34-36
הערכת משקל – בדיקת אולטרסאונד להערכת משקל והתפתחות התינוק.
שבועות 37-40
ביקורת רופא – בדיקת לחץ דם וחלבון בשתן על מנת לשלול רעלת הריון, מוניטור או אולטרסאונד בהתאם למצב ההריון.
שבועות 41-42
הפנייה למעקב הריון עודף בבית החולים ובמקרה הצורך השראת לידה.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now