האם הדולה תופסת את מקומו של בן/בת הזוג המלווים בלידה?


לא. להיפך, הדולה מסייעת לבני /בנות הזוג להיות קרובים יותר זה לזו במהלך ההריון ובלידה עצמה. היא דואגת לתאם ציפיות בין היולדת והמלווה. דואגת שגם למלווה יהיה נוח במהלך הלידה ולעיתים תומכת ריגשית גם במלווה. דבר המאפשר למלווה להעניק את מלוא תשומת הלב ליולדת. הלידה מלחיצה גם את היולדת וגם את המלווה. הדולה תדריך את המלווה כיצד לסייע ולתמוך ביולדת. הדולה גם תאפשר לו לנוח, לשתות ולאכול במהלך הלידה ותסיר ממנו חלק מן האחריות בלידה.הדולה תדע מתי לקחת צעד אחורה ולאפשר ליולדת ולמלווה רגעים פרטיים.לדולה יש ניסיון מלידות רבות והיא יודעת כיצד לסייע לכל זוג ולאפשר לו חווית לידה חיובית. היא מסייעת לבני הזוג להיות יותר מעורבים יותר יעילים ויותר פעילים בלידה .חלק ממהות תפקיד הדולה הוא לאפשר לבן/בת הזוג להתפנות לתמיכה רגשית וגופנית של היולדת.

 

 

מה ההבדל בין דולה לבין מיילדת?

לכל אחת מהן תפקיד שונה וחשוב שהן יפעלו יחד וכצוות בחדר הלידה!

הדולה היא אשת מקצוע שהתמחתה בלימודי לידה ומתמצאת בסוגי לידות שונים, תומכת ביולדת ובבן זוגה רגשית ופיזית היא בעלת ארגז כלים הכולל בתוכו ידע בנוגע לתנוחות, תנועתיות , כלים וטיפים להתמודדות עם צירי הלידה, ובמצבים שבהם לידה נתקעת, לדולה ידע במודלים שונים של תפישות הלידה: המודל הרפואי, המודל הפיזיולוגי, המודל החברתי ועוד.. איננה מוסמכת ליילד וכפופה להוראות הצוות הרפואי.

לדולה אין אינטרסים חוץ מהיולדת' התינוק ובן זוגה. היא אינה מחוייבת לבית החולים ואינה כפופה לנהלים שלו.

המיילדת הינה אחות מוסמכת שהוכשרה למיילדות ובעלת הסמכה ורישיון ליילד היא אחראית על בריאותם ובטיחותם של היולדת ותינוקה. בחדרי הלידה בארץ, כל מיילדת אחראית על 2-3 יולדות במקביל ומחלקת את זמנה בין החדרים עליהם היא אחראית, היא מתחלפת בתום המשמרת ואינה מכירה את היולדת מראש.

 

 

 

אז כמה זה עולה?

עלות דולה נעה בין 1500-3500 ש"ח. תלוי באיזור גאוגרפי ובנסיון של הדולה. גם בקופות החולים הבינו שנשים בהריון זקוקות לתמיכה בלידה והכניסו לתוך הביטוחים המשלימים שלהם החזרים על ליווי בלידה של דולה. כך למשל יולדת שמבוטחת בכללית פלטיניום זכאית לקבל 75% עד 2000 ש"ח מעלות של דולה. גם "מכבי שלי" מאפשרים החזרים על שרותי תומכת לידה.

וכמובן שבביטוחים פרטיים ישנם החזרים נוספים.

 

 

 

 

אם אני מתכננת לקבל אפידורל כדאי לקחת דולה ללידה?

לעיתים הקלה על כאב בלידה יכולה להיות סיוע עצום, אך גם כשהכאב פוחת את עדיין צריכה לנסות להיות כמה שיותר פעילה על המיטה כדי לקדם את הלידה ולאפשר לתינוקך להתברג היטב לתוך האגן. יש גם הרבה החלטות שצריכים לקבל במהלך הלידה לגבי כל התערבות רפואית הכרוכה בסיכון מסוג זה או אחר. הדולה עדיין תומכת בך רגשית ומיידעת אותך לגבי המתרחש בכל שלב של הלידה. הדולה גם מסייעת לך להתמודד עם הכאב, עד לשלב שבו יותר בטוח לקבל הרדמה אפידוראלית.