מהי דולה?

בזמנים קדומים, בהם חיו בני האדם חיים קהילתיים ושבטיים, היו בכל כפר ובכל שבט נשים שליוו את חברותיהן בזמן שכרעו ללדת. אותן יולדות היו מוקפות בנשים רבות שעזרו להן במהלך הלידה ולכל אשה באותה קבוצת תמיכה היה תפקיד במהלך הלידה.

אשה אחת בעלת ידע רפואי וניסיון רב, הייתה המיילדת, אשה שניה שהתמחתה בידע מרפואת הצמחים הכינה ליולדת משקאות ומרקחות מיוחדות כדי להקל על כאביה ולזרז את הלידה, שלישית עיסתה את היולדת בכפות רגליה ובכתפיה, רביעית הייתה עומדת מאחוריה ותומכת בה מתחת לכתפיה בעודה כורעת ללדת, וכן הלאה וכן הלאה. קבוצה שלמה של נשים המחבקות ותומכות ומלוות את היולדת במסע המופלא והעוצמתי של חייה.

כנשים לא היינו לבד, לימדו אותנו עוד מילדותנו שכדי לעשות משהו בצורה הטובה ביותר, כדאי לעשות זאת עם עזרה ותמיכה של נשים אחרות. וכך גדלנו בתוך הקהילות שלנו, מוקפות בנשים זקנות וחכמות שהדריכו אותנו ואת כל הצעירות האחרות כיצד לחיות בהרמוניה.

 

תפקיד הדולה
את תפקידן של כל הנשים הללו, למעט המיילדת, ממלאת כיום אשה אחת – הדוּלה
הדולה אינה עוסקת במשהו חדשני ומודרני כפי שאנשים רבים חושבים, אלא ממלאת תפקיד עתיק, שהתקיים כשעוד חיינו בשבטים, בקהילות ובחמולות. בניגוד לפעם שלידה נחשבה לדבר הטבעי ביותר בעולם שכל אשה ידעה שהיא מסוגלת לעמוד בו, רב הלידות היום מתרחשות בבתי חולים.

 

ברוב בתי החולים יש מיעוט בחדרי לידה טבעיים ורוב החדרים הם חדרים עם המון מכשירים וציוד וכמובן צוות  של מיילדות, אחיות ורופאים שלהם פרוטוקולים ונהלים לגבי לידה וכיצד היא אמורה וצריכה להתנהל. ברב המיקרים היולדת אינה מכירה את המיילדת מראש. המיילדת אחראית בו זמנית על 3 חדרים שבהן 3 יולדות שונות והיא מתחלפת כל כמה שעות. זו האווירה עימה אמורה היולדת להתמודד. דולה מחזירה את הלידה לאווירה הטבעית שלה מכיוון שהיא רואה בלידה חלק מהתהליך הטבעי של יצירת חיים. הדולה מכירה את היולדת, ותומכת בלידה כאשת מקצוע לכל דבר, ללא כל שיקולים זרים וכל כולה נמצאת שם למענך על מנת שתוכלי ללדת איך שאת רוצה ובתנאים שאת רוצה, באווירה נעימה ובליווי אישי ופרטני העוזר לשפר את בטחונך ביכולת שלך ללדת כפי שילדו נשים במשך אלפי שנים. הדולה עושה את כל אלה בתנאי כמובן שהדבר לא פוגע בבריאותך ומתאפשר מבחינת בית החולים והצוות שלו.

הדולה מסייעת לך מאוד גם אם את לוקחת משככי כאבים בלידה!

גם אם את מחליטה ללדת עם אפידורל, את עדיין יכולה לקבל הרבה מליווי של דולה ומגיע לך ללדת איך שאת רוצה ובתנוחה שהכי מתאימה לך. חשוב לזכור שלפעמים במהלך הלידה יכול לעבור הרבה זמן עד שניתן לתת לך משככי כאבים. בזמן זה זקוקים את ובן זוגך לתמיכה רבה. לאחר מתן האפידורל, לרוב תהיי צמודה למיטתך וכאן תפקיד התומכת בלידה הוא מאוד מאוד מהותי שכן היא תעזור לך לייצר תנאים טובים יותר בכדי שהלידה תקרה באופן הטבעי ביותר.
בצורה נכונה בעודך קשובה לגופך ולצירים.

מהם היתרונות של לידה עם דולה

:מחקרים סטטיסטיים מצביעים על התוצאות הבאות בלידות בהם משתתפת תומכת לידה מוסמכת

לידות יותר קצרות -

פחות צורך במשככי כאבים -

פחות ביצועי חתך חיץ -

 50% פחות ניתוחים קיסריים -

מצב וולד טוב יותר -

שביעות רצון גבוהה יותר מהלידה -

שימוש פחות בחומרי זירוז -פיטוצין -

 40% פחות שימוש במלקחיים -

60% פחות שימוש באפידור -

למי שרוצה להרחיב את ידיעותיה על תפקידה של דולה, אני ממליצה בחום לקרוא את ספרם המפורסם של החוקרים האמריקאים ד"ר מרשל קלאוס, ד"ר קאנאל ופיליס קלאוס "לחבק את האם – ספר הדולה " ובאנגלית נקרא  "Mothering the Mother"
מחקרים רבים המצוטטים בספרם, תומכים בעובדת היות הדולה גורם חשוב בלידה. במחקר על רמת התערבויות בלידה משנת 1993 של קלאוס קנל וקלאוס, נראתה ירידה ניכרת באחוזי ההתערבות הרפואית בלידות בהן מלווה את היולדת דולה. על פי אותם מחקרים ניתן לראות כי לידה עם דולה מורידה בכ-60% את השימוש במשככי כאבים במהלך הלידה, מורידה ב-40% את השימוש בוואקום ומלקחיים וב-50% את הניתוחים הקיסריים. בנוסף מחקרים מראים שלידה עם תומכת לידה – דולה שצמודה אלייך במהלך הלידה מורידה את הסיכוי לדכאון לאחר לידה, מצב אליו מגיעות 15-22% מהיולדות

 "If a doula were a drug, it would be unethical not to use it" :קלאוס, קאנאל וקלאוס הם שטבעו את האמרה
כלומר "אם דולה הייתה תרופה - זה לא היה אתי להמנע מהשימוש בה." לכל יולדת מגיע לקבל את "התרופה" הזאת, שכן התועלת שהיא מביאה ללידה היא גדולה וחשובה, היא איננה מזיקה, איננה ממכרת ואין לה תופעות לוואי